PROGRAM

Wednesday 25th March 2020

14:00

Registration

17:00

Opening Presentation

Professor Robin Warren, (Australia) Nobel Laureate

Discovery of H-Pylori in Peptic Ulcer Disease

17:45

Life Time Achievement Award

18:00

Welcome Reception

Thursday 26th March 2020

8:30

Official Welcome

Symposium 1

Obesity and The Gut

 

Chairs: Amanda Page & Leonie Heilbronn

8:45

Microbiome, Diet and Obesity Intervention

Andrew Holmes (Australia)

 

Changes in Gut Function with Obesity

Helen Raybould (USA)

 

Personalised Approaches to Obesity

Andres Acosta (USA)

 

Motility Changes After Bariatric Surgery

Michael Talbot (Australia)

10:30

Morning Break

Concurrent sessions

Upper GI disorders:

Diagnosis & Treatment

State of the Art: Translational Applications In The Study Of Dysmotility

Enteric Nervous System:

Circuitry & Function

 

Chairs: David Watson & Poong Lyul Rhee

Chairs: Mark Scott & Phil Dinning

Chairs: Jack Wood &

Gemma Mazzuoil-Weber

11:00

Diagnosis GERD

André  Smout (Netherlands)

Upper Gut

Greg O’Grady (New Zealand)

Tim Hibberd (Australia)

 

Management of Reflux Hypersensitivity and Functional Heartburn

Ronnie Fass (USA)

The New Understanding Of Colonic Motility: When Clinicians Speak With Basic Scientists (Lower Gut)

Maura Corsetti (UK)

Imaging the Enteric Nervous System In Health and Disease

Pieter Vanden Berghe (Belgium)

12:30 – 13:30

Lunch Break

Concurrent Sessions

Gut Dysfunction &

Systemic Disorders

FGIDs: A world view

(based on “Rome IV: Global study”)

EC & EE Cells Contributing

To Mucosal Signalling

 

Chairs: Roberto De Giorgio & Bridget Southwell

Chairs: Jan Tack & John Kellow

Chairs: Damien Keating & John Furness

13:30

Kara Margolis (USA)

Ami D. Sperber (Israel)

Art Beyder (USA)

 

Alberto Travagli (USA)

Max Schmulson (Mexico)

Diego Bohorquez (USA)

 

 

Giovanni Barbara (Italy)

 

15:00

Afternoon Break

Concurrent sessions

Integrated & Complementary

Treatments for FGIDs

Microbiome-Gut-Brain-Axis

Ageing & Sex Differences in

GI Motility & Transit

 

Chairs: Charles Knowles & Ami Sperber

Chair: Dervla O’Malley & John Cryan

Chairs: Jim Galligan & Kara Margolis

15:30

Justin Wu (Hong Kong)

Shin Fukudo (Japan)

Hongzhen Hu (USA)

 

Sigrid Elsenbruch (Germany)

Magnus Simren (Sweden)

Tamas Ordog (USA)

 

Acupucture for the treatment of constipation

Yinglian Xiao (China)

 

 

17:00

Break

Plenary Session

Chairs Peter Gibson & Marcello Costa

17:15

Role of Diet in Functional Bowel Disorders: Toward a Mechanism-Based Treatment

Professor Robin Spiller (UK)

17:45

The ENS: Evolution, Function and Malfunction

Professor John Furness (Australia)

18:15 – 19:15

Poster Session

Friday 27th March 2020

7:30 – 8:30

Neuro-oncology of the Gastrointestinal Tract

Miscellaneous Best Scored Abstracts

Highlights from Little Brain to Big Brain

 

Chairs: Robert Hofstra & Rachel Gibson (Australia)

Chairs: Pieter Vanden Berghe &

Catia Sternini

Chairs: Simona Carbone & Luke Grundy

 

NDGR4- When Tumours Get Nervous

Veerle Melotte (Netherlands)

 

 

 

Nerve signalling in gastric cancer

Yoku Hayakawa (Japan))

 

 

Symposium 2

Mechanisms in Functional GI disorders

 

Chairs: Michael Camilleri (USA) & Kwang Jae Lee (Korea)

8:30

New clinical perspectives in FGIDs

Nick Talley (Australia)

 

Efferent pathways in FGIDs

Guy Boeckxstaens (Belgium)

 

Role of the gut-brain axis in FGIDS 

Lin Chang (USA)

 

Neuro-immune effects on sensation in FGIDs

Nathalie Vergnolle (France)

10:30 – 11:00

Morning Break

Concurrent sessions

Personalising Treatments For

Functional Disorders

Neuro-Immune Interactions in IBS/IBD

Transformative New Technologies For Neurogastroenterology

 

Chairs: Lin Chang & Nick Talley

 

Chairs: Patrick Hughes & Oh Young Lee

 

Chairs: Andrea Harrington &

Simona Carbone

11:00 – 12:30

Gerald Holtmann (Australia)

Jill Hoffmann (USA)

Maxime Mahe (France)

Peter Gibson (Australia)

Hyojin Park (Korea)

Will De Lartigue (USA)

Jan Tack (Belgium)

 

Beverley Greenwood-Van Meerveld (USA)

Uday Ghoshal (India)

 

 

12:30 – 13:30

Lunch Break

Concurrent sessions

Functional Oesophageal Disorders

Epithelial Barrier & Gut Dysfunction

Visceral Sensation/ Pain &

The New Molecular Targets

 

Chairs: Geoff Kohn & André Smout

Chairs: Guy Boeckxstaens & David Grundy

Chairs: Simon Brookes & Nathalie Vergnolle

13:30

Ravinder Mittal (USA)

Madhu Grover (USA)

Steve Vanner (Canada)

 

Arjan Bredenoord (Netherlands)

Kok Ann Gwee (Singapore)

Stuart Brierley (Australia)

15:00

Afternoon Break

Concurrent sessions

Interactive Discussion Panel: Difficult Clinical Cases Of Motility Disorders

Functional Dyspepsia

Gut-Brain Axis

 

Chairs: Maura Corsetti & Magnus Simren

Chairs: Myung Gyu Choi & Lesley Houghton

Chairs: Beverley Greenwood-Van Meerveld & Stuart Brierley

15:20

Albis Hani (Colombia)

Hiroto Miwa (Japan)

Kirsteen Browning (USA)

Claudia Defilippi (Chile)

Victoria Tan (Hong Kong)

Nick Spencer (Australia)

Seung Jae Myung (Korea)

 

 

Michael Camileri (USA)

 

 

16:45

Break

Concurrent sessions

Advances in GI Imaging

Control of GI Smooth Muscle

Great Late-Breaking Abstracts

 

Chairs: Trygve Hausken & Karen Jones

Chairs: Joel Bornstein & Simon Gibbons

Chairs: Ulrikke Voss & Nathalie Rommel

17:00

Prab Takhar (Australia)

Jan Huizinga (Canada)

 

Odd-Helge Gilja (Norway)

Kenton Sanders (USA)

 

Lukas van Oudenhove  (Belgium)

 

 

19:00

Conference Dinner

“A taste of South Australia: Outside function at the Adelaide Convention Centre”

Saturday 28th March 2020

7:00 – 8:30

Advances in Pharmacological and Non-Pharmacological Treatments of Constipation.

 

Sponsored Event

 

 

 

 

7:30

Evaluation and Pharmacological Advances in Treatment of Constipation

Satish Rao (USA)

Curriculum Survey Results on NGM

Dr. Y Prakash (USA)

 

Concurrent sessions

Diabetes, Gastroparesis,

Transit & The Gut

Enteropathies

Glial Cells In The Gut

 

Chairs: Michael Horowitz &

Christine Feinle-Bisset

Chairs: Kulmira Nurgali & Raquel Abalo

Chairs: Michel Neunlist & Marlene Hao

8:30

Jay Pasricha (USA)

Nikhil Thapar (UK)

Brian Gulbransen (USA)

 

Kevin Siah (Singapore)

Roberto De Giorgio (Italy)

Werend Boesmans (Belgium)

10:30

Morning Break

Symposium 3

Neurogastroenterology and the Microbiome

 

Chairs: Geraint Rogers & Helen Raybould

11:00

Fecal Microbiota Transplantation

Sam Costello (Australia)

 

The Microbiome In Functional Disorders

Premysl Bercik (Canada)

 

Psychobiotics

John Cryan (Ireland)

12:30

Conference Close

ENTERIC NERVOUS SYSTEM SATELLITE MEETING 

 Venue: National Wine Centre, Adelaide

Sunday 29th March 2020

9:00 – 17:10

THE ENTERIC NERVOUS SYSTEM

 

 

Click HERE to download the full program.